Świadomość ekologiczna z roku na rok jest coraz większa i już niemal każdy z nas zdaje sobie sprawę, że pozytywna zmiana zaczyna się od jednostki. Wszyscy mamy wpływ na stan naszego środowiska. Ucząc się dobrych nawyków, które z pozoru wydają nam się drobne i nic nie znaczące, dajemy innym najlepszy przykład. Od czego warto więc zacząć? Choćby od codziennych nawyków kupującego! Oto 4 sposoby na ograniczenie śmieci podczas zakupów.
Na zakupy tylko z listą!
Chodzenie na zakupy bez żadnego przygotowania to najprostszy sposób na marnotrawstwo – własnych pieniędzy i żywności. Kupując zbyt dużo, również znacznie więcej wyrzucamy, dlatego dla dobra domowego budżetu i środowiska przed wyjściem do sklepu warto:
- sprawdzić, co mamy w lodówce i kuchennych szafkach,
- zaplanować posiłki, aby wiedzieć, co i z czego będziemy gotować.
W oparciu o te ustalenia możemy przygotować rozsądną listę zakupów, która pozwoli nam kupić tylko to, czego faktycznie potrzebujemy. Jeśli zaś chcemy przygotować zapasy na dłużej, wybierajmy produkty o długim terminie przydatności, w większych opakowaniach. Co jeszcze należy zabrać ze sobą do sklepu? Oczywiście torbę wielorazową, najlepiej z materiału, ponieważ jest znacznie bardziej wytrzymała niż plastikowe torby z recyklingu. Możemy znaleźć odpowiedni fason pod adresem: https://www.natura.slupsk.pl/torba-bawelniana-na-zakupy.
Produkty pakowane i niepakowane
Kiedy już wiemy, co mamy kupić, musimy sięgnąć po właściwy produkt w sklepie. Wtedy warto zastanowić się, jakie wyroby faktycznie potrzebują dodatkowego opakowania. Z pewnością nie są to banany, chronione własną skórką, czy też warzywa obierane przed przygotowaniem, na przykład cukinia czy dynia. Jeśli koniecznie chcemy w coś je zapakować – choćby ze względów praktycznych – wybierajmy własne, wielorazowe siateczki bawełniane. Takie worki nadają się do pakowania i przechowywania owoców, warzyw i pieczywa. Są nawet praktyczniejsze niż woreczki foliowe, ponieważ przepuszczają powietrze i chronią swoją zawartość przed psuciem. Kiedy musimy sięgnąć po produkt wymagający opakowania, wybierajmy wariant na wagę, w kawałku, gdyż taki najwolniej się psuje. W pozostałych przypadkach stawiajmy na opakowania nadające się do ponownego wykorzystania lub recyklingu – szkło czy papier.
Produkty wielokrotnego użytku lub wkłady uzupełniające
Nie musimy kupować co tydzień kolejnego płynu do mycia naczyń, ponieważ wystarczy zaopatrzyć się w duże opakowanie typu zapas, a później przelewać jego zawartość do butelki z dozownikiem, aby znacząco ograniczyć ilość generowanych odpadów. To samo dotyczy wielu innych produktów, zwłaszcza kosmetyków i chemii gospodarczej. Istnieje też możliwość wyboru artykułów wielokrotnego użytku, takich jak ściereczki z mikrofibry zamiast tych nasączanych detergentem. Na podobnej zasadzie działa też zamiana:
- maszynek do golenia jednorazowych na te z wymiennym wkładem,
- jednorazowych naczyń i sztućców używanych w pracy na te zwykłe, przyniesione z domu,
- ręczników papierowych na ściereczki, które da się wyprać, itd.
Warto wskazać także szczególny przykład produktu wielorazowego użytku, jakim jest dzbanek lub butelka z filtrem wody. Taki filtr pozwala oszczędzić planecie ton plastiku rocznie, zwłaszcza w sezonie letnim!
Drugie życie dla sklepowego opakowania
Jeśli już musimy kupić produkt w opakowaniu, postarajmy się sięgać po takie, które sami później wykorzystamy. Ze słoików po przetworach można tworzyć świeczniki lub własne świece zapachowe. Niektóre opakowania można wykorzystać do przechowywania produktów sypkich w kuchni czy spiżarni. Puszki po ciastkach czy czekoladkach mogą służyć do przechowywania akcesoriów do szycia. Przecięta butelka plastikowa może zaś stać się osłonką na kwiaty. Wystarczy odrobina kreatywności, aby coś, co mogło wylądować w koszu, stało się ozdobą wnętrza lub praktycznym gadżetem, z którego będziemy korzystać na co dzień. Jeśli więc nie uda nam się zminimalizować śmieci podczas zakupów, zminimalizujmy ich wpływ na środowisko poprzez samodzielny upcykling!
Dodaj komentarz