Praktyczne zwroty po angielsku, których nie nauczysz się w szkole

Wybierasz się za granicę lub też potrzebujesz komunikować się w języku angielskim w pracy oraz w sytuacjach prywatnych? Nawet jeśli dotychczas Twój kontakt z językiem był ograniczony lub w ogóle nie istniał, to możesz poznać praktyczne zwroty, które z pewnością Ci się przydadzą. Oto wyrażenia w języku angielskim, których nie poznasz w szkole.

Niekonwencjonalna metoda nauki receptą na sukces

Wiele osób twierdzi, że nauka języka angielskiego w szkole często nie należy do efektywnych. W większości przypadków jest to racja. Zamiast wkuwać wiele stron nieprzydatnych słówek czy poznawać reguły gramatyczne, warto postawić na znajomość praktycznych zwrotów, które okażą się nieocenione w wielu sytuacjach. Pomoże w tym niekonwencjonalna, ale niezwykle skuteczna metoda.

Metoda ta opiera się po prostu na… mówieniu. Zamiast ślęczeć nad książkami, zakuwając niezliczoną ilość materiału, warto postawić na przydatne zwroty i powtarzać je na głos. Mówienie przychodzi coraz łatwiej wraz z każdą kolejną lekcją. Dodatkowym atutem jest wsłuchiwanie się w poprawną wymowę i wypowiadanie zwrotów w zrozumiały sposób. To z kolei daje natychmiastową satysfakcję i chęć do dalszej nauki.

Podstawowe zwroty w języku angielskim

Znajomość zwrotów w języku angielskim to podstawa skutecznej komunikacji za granicą. Dzięki wyrażeniom dostępnym w formie treningu na stronie https://szybkanauka.pro/10-angielskich-zwrotow-zagranica/ dowiesz się jak się zachować w wielu sytuacjach. Począwszy od przywitania i nawiązania kontaktu oraz zaczepienia kogoś na ulicy, przez zdobycie hasła do sieci wi-fi w hotelu czy restauracji, aż po umiejętność zakupu niezbędnych przedmiotów i podziękowania za pomoc.

Aby się przywitać w języku angielskim, wystarczy powiedzieć po prostu „hello”. Pamiętaj o tym, że język angielski jest bardziej bezpośredni i przywitać można się również w mniej formalny sposób. Zwrot „hello” możesz skierować zarówno do obsługi hotelu, kierowcy taksówki, jak i obsługi w restauracji. Bardziej oficjalne powitania typu „good evening” (wypowiadane wieczorem) czy „good morning” (mówione rano) sprawdzi się w sytuacjach urzędowych i oficjalnych lub gdy ktoś sam wita się z Tobą w ten sposób.

Zastanawiasz się jak zaczepić kogoś na ulicy i pozostać przy tym eleganckim? Przydatny w takiej sytuacji okaże się rozpoczęcie zdania od „excuse me”, które oznacza tyle, co polskie „przepraszam”. To sposób, by kogoś zaczepić, przeprosić osobę stojącą w drzwiach czy po prostu rozpocząć rozmowę w grzeczny sposób.

Angielskie zwroty w praktycznych sytuacjach

Istnieje wiele sytuacji, w których nawet krótki, praktyczny zwrot w języku angielskim może okazać się nieoceniony. To na przykład potrzeba uzyskania hasła do wi-fi w hotelu czy restauracji, które pozwoli nie tracić cennego transferu danych. Aby porozumieć się z obsługą, wystarczy powiedzieć „I need the wifi password”. Przedrostek „the” sugeruje, że masz na myśli konkretne hasło obowiązujące w danym miejscu. Zwrot „I need” przyda się także w innych sytuacjach. Możesz za jego pomocą poprosić np. o ręcznik („I need a towel”) lub poinformować, że potrzebujesz taksówki („I need a taxi”).

Inną sytuacją, w której przydatne okażą się zwroty w języku angielskim to oczywiście zakupy. Możesz wykorzystać wcześniej znane zwroty i powiedzieć po prostu „Hello, I need…” i w miejscu kropek wstawić nazwę poszukiwanego produktu. Warto poznać też nazwy popularnych przedmiotów, takich jak ładowarka (charger), bilet (ticket) czy długopis (pen).

Przejawem uprzejmości będzie podziękowanie za udzieloną pomoc. Najprościej podziękować słowami „thank you”, który to zwrot sprawdzi się w wielu sytuacjach. Jeśli chcesz wskazać, za co dziękujesz, możesz użyć sformułowania „thank you for a charger”. Jeżeli jednak chcesz podkreślić, że bardzo dziękujesz, użyj zwrotu „thank you very much”. Te i inne angielskie zwroty okażą się nieocenione w trakcie podróży zagranicznej czy w kontakcie z obcokrajowcem. Nie musisz poświęcać dużo czasu, by je poznać, a efekty i satysfakcję z nowych umiejętności docenisz bardzo szybko.