Jak i gdzie szukać freelancerów?

Brak pracodawcy, przyjmowanie tylko takich zleceń, które Ci odpowiadają, zarobki od konkretnego projektu… Brzmi pięknie, prawda? Niestety, życie freelancera wcale nie jest takie łatwe. Chcesz znaleźć freelancera? Sprawdź, co przygotowaliśmy!

Kim jest freelancer?

W tłumaczeniu na język polski freelancer to wolny strzelec. Taka osoba jest swoim własnym pracodawcą. Zazwyczaj jest wyspecjalizowana w konkretnej dziedzinie i nie pracuje na etacie, tylko realizuje zlecane projekty. Freelancerem może być fotograf, copywriter, czy dziennikarz.

Jakie są najpopularniejsze zajęcia dla freelancera?

Rzecz jasna, aby praca freelancera była rentowna, czyli mówiąc wprost – opłacała się, to po pierwsze, trzeba znaleźć taką dziedzinę, w której rzeczywiście freelancer będzie najlepszy. Po drugie, zawód musi być dobrze płatny odgórnie. Jest popyt, jest podaż. Najczęściej wolnymi strzelcami zostają:

 • specjaliści w dziedzinie marketingu,
 • menedżerowie projektu,
 • deweloperzy aplikacji mobilnych,
 • pisarze każdej kategorii,
 • opiekunowie klienta,
 • szkoleniowcy,
 • tłumacze,
 • graficy.

Jak szukać freelancerów?

Jeśli jesteś zleceniodawcą, musisz wiedzieć jak i gdzie szukać freelancera. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia, jak wygląda dobre portfolio Twojego przyszłego zleceniobiorcy – ono powie Ci najwięcej. Musisz określić także, jaki masz budżet na dane zlecenie. Freelancerzy zazwyczaj tworzą orientacyjne widełki cenowe swoich usług.

Gdzie znaleźć freelancera?

Chciałbyś zlecić pracę komuś, kto zna się na rzeczy, a nie chcesz lub nie możesz zatrudnić go na stałe u siebie w firmie? Być może to idealna okazja, aby zainwestować w zlecenie dla freelancera? Tworzysz aplikacje i masz zlecenia dla programistów? Wiesz, że zbliża się impreza pracownicza, a Ty musisz zorganizować fotografa? Nie ma nic prostszego. Od freelancerów aż się roi w internecie. Gdzie szukać freelancera?

 • Na forach internetowych,
 • grupach na portalach społecznościowych,
 • Instagramie czy LinkedIn,
 • stronach internetowych dla freelancerów, np. takich jak: https://odfreelancera.pl.

Czy freelancing jest popularny w Polsce?

Zdecydowanie z każdym dniem freelancerów przybywa. Jeśli dana osoba czuje się specem w swoim fachu, to coraz częściej decyduje się na wykonywanie płatnych zleceń. Mowa tutaj nie tylko o zawodach związanych z humanistyką, lecz także o branży IT. Jednak w Polsce najczęściej spotkamy copywriterów, którzy wykonują zlecone projekty. Jeżeli posiada się taką umiejętność, jak np. lekkość pisania, to realizując wybrane zlecenia, można zarobić całkiem niezłe pieniądze, przy okazji robiąc to, co się lubi.

Warto też wiedzieć, że praca freelancera to nie tylko same plusy. Każdy z nas niejednokrotnie marzył, żeby stać się Panem swojego losu. Jednak praca wolnego strzelca napotyka wiele trudności. Jeśli nie dostaną zlecenia, to nie mają pieniędzy. Często muszą borykać się z samotnością, mają także ogromną konkurencję. Aktualnie, to nie zleceniodawca walczy o freelancera, a freelancer o zleceniodawcę. Grupa osób pracujących w ten sposób musi świetnie zarządzać swoim czasem, marketingiem czy social mediami. Zatem nie oszczędzajmy na dobrym freelancerze, dajmy mu zarobić!