Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia

Poszukiwanie pracy nie jest łatwe i potrafi stresować nawet najbardziej pewne siebie osoby. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoje działania na rynku pracy i nie wiesz jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego, zapraszam Cię do przeczytania poniższego artykułu. Znajdziesz w nim kilka wskazówek, które pozwolą Ci przyciągnąć uwagę przyszłego pracodawcy, wyróżnić się spośród konkurencji i wypełnić list motywacyjny wartościową treścią.

List motywacyjny bez doświadczenia – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem listu motywacyjnego otwórz raz jeszcze ogłoszenie z opisem stanowiska i zastanów się jakiego pracownika potrzebuje firma, w której chcesz się zatrudnić i dlaczego to właśnie Ty jesteś osobą, którą powinni wybrać. W liście opisz swoje cechy charakteru i kompetencje odpowiadające wymaganiom pracodawcy. Uargumentuj dlaczego pozwolą Ci one dobrze wykonywać powierzone obowiązki. List motywacyjny osoby bez doświadczenia nie może zawierać oklepanych frazesów i powinien być napisany pod konkretne miejsce pracy. Daj odczuć pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na tym stanowisku, a współpraca z Tobą będzie dla niego korzystna.

Profesjonalne przekazanie informacji – siła pierwszego wrażenia

Pamiętaj, że każdy dokument składany w przyszłym miejscu pracy jest Twoją wizytówką. Wszystkie informacje zawarte zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym, powinny brzmieć profesjonalnie. Zwróć uwagę na formę danych kontaktowych. Nie używaj adresu e-mail zawierającego pseudonim czy inne słowa potoczne. Ważne jest też poprawne zaadresowanie listu – sprawdź pełną nazwę firmy, do której aplikujesz. Zadbaj o to, by list motywacyjny pozbawiony był literówek i błędów stylistycznych oraz by był przystępny wizualnie. Estetyczne wrażenie również będzie miało duży wpływ na odbiór treści!

Jak napisać list motywacyjny, gdy nie ma się doświadczenia? Wypisz dodatkowe aktywności i umiejętności

Jeśli możesz pochwalić się dodatkowymi aktywnościami, które czegoś Cię nauczyły i pozwoliły zdobyć dodatkowe kompetencje, napisz o nich w liście motywacyjnym. Działałeś w samorządzie studenckim albo uczestniczyłeś w spotkaniach koła naukowego? Masz niecodzienne zainteresowania, które pozwalają Ci się rozwijać? Nauka języków obcych nie sprawia Ci problemów i biegle mówisz w innym języku? Pochwal się przyszłemu pracodawcy! Pamiętaj, że rekruter również ma swoje pasje i doświadczenia. Czasami drobna wzmianka o szczególnym hobby sprawi, że spojrzy przychylnym okiem na Twoją kandydaturę, doceniając proaktywną postawę.

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pomogło Ci dowiedzieć się czegoś więcej o tym jak napisać list motywacyjny gdy nie ma się doświadczenia zawodowego i uwierzyć, że masz do zaoferowania przyszłemu pracodawcy więcej niż Ci się wydaje!