VAT OSS to procedura unijna, mająca zastosowanie przy sprzedaży wysyłkowej. Jaki ma wpływ na działalność sklepów internetowych? Odpowiedź w artykule poniżej.
Co to jest VAT-OSS
VAT-OSS to procedura unijna. Dzięki niej, rozliczenie internetowej sprzedaży wysyłkowej do innych krajów unijnych możliwe jest przy użyciu jednej, zbiorczej deklaracji. Na czym polega to w praktyce? Firmy, które dokonują sprzedaży wysyłkowej do innych krajów Unii Europejskiej (czyli co do zasady sklepy internetowe działające międzynarodowo), mogą robić to bez rejestracji VAT w danym kraju do momentu przekroczenia określonego progu sprzedażowego. Każdy z krajów ma swój własny próg. Po jego przekroczeniu, firma zobligowana jest nie tylko do rejestracji VAT, ale również do składania w tym kraju deklaracji VAT i uiszczania terminowych opłat do urzędu skarbowego.
Większość firm, prowadzących sprzedaż międzynarodową, wysyła produkty do różnych państw. Celem ułatwienia formalności, wprowadzono procedurę VAT-OSS. Dzięki niej, sprzedawcy mogą rozliczać się z VAT-u składając jedną deklarację – mogą to zrobić w polskim urzędzie, niezależnie od tego, czy sprzedają swoje produkty do jednego czy kilku krajów Unii Europejskiej. Procedura została wprowadzona 1 lipca 2021. Równocześnie, zmianie uległy też progi sprzedaży wysyłkowej – jest do kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców. Zostały one ujednolicone do 10.000 euro. Ta kwota to próg dla sprzedaży wysyłkowej, w danym kraju, w okresie konkretnego roku kalendarzowego. Kwoty dla różnych krajów nie sumują się więc. Warto pamiętać o tym, że procedura VAT-OSS nie będzie mieć zastosowania do Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii.
Co rozliczymy w ramach procedury VAT-OSS?
Jeśli chodzi o nową procedurę VAT-OSS – zasady i wpływ na rozliczenia VAT przy sprzedaży Amazon mogą być dobrym przykładem ją ilustrującym. Istnieją dwa modele sprzedaży – Amazon FBM i Amazon FBA.
W przypadku działania według modelu Amazon FBM, nie ma obowiązku rejestracji VAT w krajach docelowych naszych wysyłek. Całość sprzedaży rozliczyć można w ramach VAT-OSS. Żeby to zrobić, należy złożyć deklarację w kraju magazynowania towarów. Jeżeli z kolei działamy w modelu Amazon FBA, musimy zarejestrować się na VAT w tych krajach, gdzie Amazon przechowuje towary, z uwagi na fakt, że VAT-OSS dotyczy tylko krajów UE. W związku ze sprzedażą na inne terytoria, w dalszym ciągu zachodzi konieczność raportowania przemieszczania towarów między magazynami Amazon czy sprzedaży na rzecz innych podatników VAT. Dzięki procedurze będzie jednak możliwość uniknięcia rejestracji w krajach Unii, w których nie ma magazynów Amazona.
VAT-OSS – to się opłaca
Jak można skorzystać na procedurze VAT-OSS? Dzięki złożeniu do dowolnego urzędu skarbowego na terenie całej Unii Europejskiej odpowiedniego wniosku, zaoszczędzimy mnóstwo czasu w przyszłości. Zobowiązani będziemy wyłącznie do składania jednej, kwartalnej deklaracji podatkowej dla wszystkich krajów UE, do których nasza firma prowadzi sprzedaż wysyłkową. W tej deklaracji zamieścić należy wszystkie państwa, w których odbierane są towary, zastosowane stawki VAT, podstawę opodatkowania zgodnie z daną stawką oraz kwotę podatku VAT. Podatek VAT uiszczać będziemy na konto tego urzędu, w którym składamy deklarację. W najbliższym czasie można spodziewać się nowych przepisów na polskim gruncie prawnym, które regulować będą tę kwestię w bardziej szczegółowy sposób. Wciąż procedura ta jest przedmiotem obrad sejmu. Warto jednak już dziś zainteresować się VAT-OSS i ułatwić sobie funkcjonowanie na rynku międzynarodowym.
Więcej na temat rozliczeń VAT znaleźć można na stronie https://taxology.co. Przez portal jest też możliwość umówienia się na konsultację w obszarze VAT compliance oraz doradztwa podatkowego dla firm z branży e-commerce.
Dodaj komentarz