Dlaczego warto zostać VATowcem?

Dlaczego warto być VATowcem

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest łatwe. Przedsiębiorcy muszą na bieżąco orientować się w przepisach, które często się zmieniają. Jednocześnie zakładając firmę należy zdecydować się czy zostanie się VATowcem, czy też nie. Czasem przedsiębiorca nie ma takiego wyboru i jest zobowiązany do zostania VATowcem. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się, dlaczego warto zostać VATowcem.

Czym jest podatek VAT?

Nim przejdziemy do tego, kto musi, a komu opłaca się zostać VATowcem, warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest VAT. Jest to podatek określony mianem podatku od wartości dodanej. Dotyczy dóbr i usług. Pierwszy raz został wprowadzony w 1954 r. we Francji. Natomiast w Polsce wprowadzono go po raz pierwszy 1993 r. Tutaj trzeba wiedzieć, że VAT dotyczy nie tylko sprzedawców, ale i nabywców i co ważne naliczany jest na każdym etapie, kiedy dochodzi do wartości dodanej. Wartość VAT doliczana jest do kwoty netto zawsze wtedy gdy dokonuje się transakcji. Takie podejście sprawia, że VAT opłacany jest nie tylko przez nabywcę towaru, ale też odbiorcę danej usługi. VAT jest rozliczany nawet pomiędzy przedsiębiorcami. Trzeba też wiedzieć, że wysokość nie jest jednolita, gdyż zależy od kwoty netto, przy czym najczęściej stosuje się stawkę VAT wynoszącą 23%. Przedsiębiorca wystawiając fakturę dolicza do kwoty netto właśnie 23% podatku VAT. Jeżeli więc wystawi fakturę na 10 tys. zł, musi do niej doliczyć 2,3 tys. zł VAT-u. Właśnie tę kwotę przekazuje do urzędu skarbowego.

Kto musi być płatnikiem VAT?

Przepisy podatkowe często się zmieniają i naprawdę trudno za nimi nadążyć. Prowadzenie Ksiąg Przychodów i Rozchodów jest też czasochłonne. I tak, aby Polscy przedsiębiorcy zarabiali na swoich firmach, muszą naprawdę sporo pracować. Dlatego też niezbędna jest pomoc profesjonalistów. Warto skorzystać z usług biura rachunkowego OPTIMAX. Profesjonalni księgowi zajmą się formalnościami, nie musicie się przy tym obawiać, że zostanie popełniony jakiś błąd, zatem zaoszczędzicie czas i nerwy, a przy tym cena usług nie jest bardzo wysoka. Warto zauważyć, że polskie przepisy zakładają, iż przedsiębiorca może być płatnikiem VAT, ale może być również zwolniony z VAT. Aby wybrać to drugie rozwiązanie trzeba spełnić określone warunki. Zwolnienie z VAT dotyczy firm, których przychód w roku ubiegłym nie przekroczył 200 tys. zł. Zwolnieni z VAT-u są przedsiębiorcy, którzy zajmują się dostawą złota do Narodowego Banku Polskiego. Dotyczy to także dostawców produktów rolnych, ale pod warunkiem, że te produkty pochodzą z własnej działalności rolniczej, a nie zostały zakupione.

Dlaczego warto zostać VATowcem?

Już wiecie, że korzystanie z biura rachunkowego jest opłacalne, zatem czas najwyższy dowiedzieć się, dlaczego warto zostać VATowcem. Na początek musicie wiedzieć, że będąc VATowcem możecie odliczyć podatek VAT od zakupionych towarów i usług. Będąc VATowcem możecie również odliczyć 23%, gdy korzystacie z księgowości czy faktoringu online. Robiąc zakupy sprzętów typu komputery czy drukarki na potrzeby firmy, możecie sporo zaoszczędzić, gdyż kwota jaką wydacie będzie o 23% niższa. Wiele osób obawia się, czy poprzez to, że są oni płatnikami VAT nie stają się mniej konkurencyjni dla innych firm. Otóż nic bardziej mylnego. Otóż jeżeli będziecie robić interesy z innymi VATowcami, to obie strony w większości przypadków będą mogły odliczyć podatek VAT, a dzięki temu oferta staje się jeszcze bardziej konkurencyjna.

Kiedy najbardziej opłacalne jest bycie VATowcem?

Bycie VATowcem jest najbardziej opłacalne w sytuacji, gdy Wasi klienci także są płatnikami VAT. Takie rozwiązanie jest korzystne także w sytuacji, gdy często inwestujecie, gdyż możecie wtedy odliczyć podatek VAT od poniesionych kosztów i to nawet w sytuacji, gdy przychody będą generowane dopiero w przyszłości. Niewątpliwie bycie VATowcem opłacalne jest dla firm, których działalność opiera się na imporcie, gdyż wtedy mogą odliczyć VAT z dokumentów celnych.

Pamiętajcie jeszcze, że jeżeli nie będziecie VATowcami, tracicie możliwość odliczenia niektórych kwot od podatku. Warto również skontaktować się z biurem rachunkowym, które pomoże wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie.