Czym jest trądzik młodzieńczy i jak się go pozbyć?

dziewczyna z trądzikiem

Trądzik młodzieńczy to jedna z chorób zapalnych skóry, dotyczących nastolatków. Do jego przyczyn zaliczyć można hiperpobudzenie pracy gruczołów łojowych, w odpowiedzi na zmiany hormonalne. Rozpoznać go można po pojawieniu się w wieku młodzieńczym zmian ropnych i grudek w obrębie skóry twarzy, dekoltu i pleców. Nasilenie choroby ma miejsce między 12 a 17 rokiem życia.

Jak powstaje trądzik młodzieńczy?

W wyniku zmian hormonalnych w organizmie nastolatków zwiększa się praca gruczołów łojowych i tym samym produkcja sebum. W konsekwencji tych procesów dochodzi do zablokowania przewodów, które odpowiadają za odprowadzanie wydzieliny oraz powstawanie zaskórników (guzków, krostek i grudek). Objawy mogą utrzymywać się przez kilka lat. Do powstawania trądziku przyczyniają się predyspozycje genetyczne, zła dieta, nadmierna ekspozycja na słońce, zła pielęgnacja oraz długotrwały stres.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Za leczenie trądziku odpowiada lekarz dermatolog, zależnie od stanu skóry dobiera on terapię farmakologiczną, rekomenduje prawidłowe żywienie oraz poucza o sposobie codziennej pielęgnacji cery, Proces leczenia wymaga przede wszystkim systematyczności i cierpliwości. Substancje farmakologiczne stosowane w leczeniu trądziku mogą mieć działanie zarówno miejscowe, jak i ogólne.

Pielęgnacja nakierowana na trądzik młodzieńczy

Pielęgnacja w przypadku trądziku jest jednym z filarów leczenia. Powinna ona obejmować emulsję, piankę myjącą oraz krem nawilżający. Stosowane preparaty powinny zawierać zarówno substancje pielęgnujące, jak i lecznicze. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty z pantenolem oraz witaminą E mającą działanie łagodzące i przyśpieszające odbudowę naskórka. Dodatkowo, aby kosmetyk wpływał na odbudowę bariery hydrolipidowej, powinien zawierać oleje roślinne oraz glicerynę. Istotnym składnikiem kremów stosowanych w leczeniu trądziku jest cynk, charakteryzujący się działaniem przeciwzapalnym i przyśpieszającym regenerację. Ważne jest uzupełnienie pielęgnacji o stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.

Trądzik młodzieńczy, jak się pozbyć problemu, stosując odpowiednią dietę?

Aby pielęgnacja działała prawidłowo, koniecznie musi być uzupełniona odpowiednią dietą. Kluczową kwestią jest takie zbilansowanie diety, by dostarczała wszystkich składników odżywczych, bez generowania niedoboru lub nadmiaru części z nich. Ponadto należy zwrócić uwagę na grupę produktów, które mogą zaostrzać objawy choroby. Należą do nich pikantne przyprawy, czekolada, produkty wysoko przetworzone, fast foody i produkty z dużą ilością cukru. Warto je zastąpić świeżymi warzywami i owocami, orzechami, rybami oraz olejami roślinnymi. Należy również rozważyć redukcję produktów mlecznych w diecie, ponieważ w nadmiarze wykazują one działanie prozapalne. Warto pamiętać o przyjmowaniu minimum 2 litry wody dziennie.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, co na trądzik młodzieńczy powinno być udzielona przez lekarza dermatologa. Za sukcesem terapeutycznym stoi odpowiedni dobór leków, dbanie o zbilansowaną dietę oraz prawidłowa pielęgnacja codzienna.