Skutki palenia papierosów przez młodzież – wpływ palenia na zdrowie młodzieży

mężczyzna z papierosem

Palenie papierosów wśród młodzieży to duży problem. Jak pokazują badania ponad 60 procent osób sięgających regularnie po wyroby tytoniowe, wypaliło swojego pierwsze papierosa przed ukończeniem 14  roku życia. Duża skala tego zjawiska jest o tyle niepokojąca, że skutki związane z paleniem wpływają nie tylko na zdrowie młodzieży w okresie dojrzewania, ale niosą za sobą wiele powikłań zdrowotnych w dorosłym życiu. Jak nałóg ten wpływa na zdrowie młodego człowieka i czy palenie hamuje wzrost?

Wpływ palenia papierosów na organizm młodej osoby

Palenie papierosów przez młodzież jest problemem dość powszechnym. Organizm człowieka w wieku dojrzewania jest podatny na uzależnienia i jednocześnie mało odporny na działanie szkodliwych substancji. Nikotyna wywiera silny wpływ między innymi na układ nerwowy i hormonalny. Palenie papierosów przez nieletnich pobudza receptory w mózgu, dzięki którym początkowo palacz odczuwa rozluźnienie i wyciszenie oraz chwilową poprawę pamięci krótkotrwałej. Regularny kontakt z nikotyną wywołuje jednak odwrotne skutki i wpływa na pogorszenie pamięci, może prowadzić do gwałtownych zmian emocjonalnych i finalnie do depresji. Oprócz tego dym tytoniowy powoduje rozdrażnienie i powoduje problemy ze snem. Liczne badania kliniczne potwierdzają szkodliwość palenia tytoniu i jego wpływ na trwałe zmiany zachodzące w wielu obszarach mózgu, w tym w ciele migdałowatym i korze przedczołowej. Co więcej, długotrwałe palenie wpływa na pogorszenie funkcji prokreacyjnych chłopców (niedobór męskich hormonów), a u dziewcząt powoduje zaburzenia wydzielania prolaktyny. To z kolei może skutkować nieprawidłowościami w miesiączkowaniu i powodować zespół policystycznych jajników.

Zwiększone ryzyko chorób – na co częściej choruje młodzież korzystająca z papierosów?

Młody organizm bardzo źle znosi regularne i długotrwałe palenie. Skutki palenia papierosów przez młodzież odbijają się w ogólnym obniżeniu jakości życia oraz w następujących w wyniku korzystania z nikotyny schorzeniach. Wiele młodych osób, które ma kontakt z dymem nikotynowym, ma problemy z układem oddechowym. Zaburzeniami atakującymi drogi oddechowe palaczy są między innymi astma czy mukowiscydoza. Wielu rodziców, którzy dowiedzieli się o nałogu dziecka, zastanawia się nad tym, czy od palenia się nie rośnie. Przy obecnym stanie wiedzy odpowiedź na to pytanie wciąż jest niejednoznaczna, bo o ile palenie nie hamuje ogólnego procesu wzrastania, o tyle wpływa destrukcyjnie na organizm młodego człowieka.

Negatywne skutki w przyszłości – jakie są konsekwencje palenia w młodości?

Skutki palenia papierosów w młodym wieku odczuwane są przez palacza również w dorosłości. Palenie powoduje obniżenie odporności, co skutkuje tendencją do zapadania na różnego rodzaju choroby. Osoby, które paliły w młodości, częściej chorują na nadciśnienie tętnicze i choroby wieńcowe. W przypadku długotrwałego palenia wzrasta również ryzyko zawału serca i miażdżycy. Oprócz tego palacze mają większe szanse na zachorowanie na nowotwór np. na raka płuc, gardła czy krtani. Należy również zdawać sobie sprawę, że palenie w młodym wieku wpływa na znaczne obniżenie ogólnej jakości życia.