Tytuł logistyka można uzyskać po ukończeniu technikum lub po studiach wyższych. Niemniej jednak do podjęcia pracy w tym zawodzie nie jest potrzebne wykształcenie – logistyk nie jest zawodem regulowanym. Musi on posiadać odpowiednie umiejętności, a także podstawową wiedzę z zakresu spedycji, optymalizacji kosztów czy kontaktów z klientem. Jak wygląda praca logistyka i ile zarabia logistyk?
Codzienne obowiązki logistyka – na czym polega jego praca?
Wiele osób ma tendencję do mylenia logistyki i spedycji. W rzeczywistości spedycja jest jedynie częścią logistyki i zajmuje się procesem przeniesienia materiału czy produktu z punktu A do punktu B w określonym czasie. Tymczasem to, na czym polega praca logistyka, jest znacznie bardziej zawiłe. Logistyk zajmuje się bowiem zorganizowaniem i nadzorowaniem całego procesu transportowego, a także optymalizacją jego kosztów. Logistyk musi na bieżąco analizować stany magazynowe oraz planować dostawy i sposób przechowywania produktów wymagających specjalnych warunków. Nadzorowanie procesu reklamacji to także część składowa pracy logistyka. To, czym zajmuje się logistyk w danej firmie, zależy głównie od jej polityki. W większych przedsiębiorstwach każdy logistyk odpowiedzialny jest za ułamek wszelkich zadań, jakich może się podjąć, w mniejszych jeden pracownik zwykle nadzoruje wszystkie wymienione procesy.
Praca po logistyce
Chcąc nabyć wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu logistyka, konieczne jest ukończenie technikum bądź studiów wyższych. Można również zdecydować się na szkołę policealną. Praca w logistyce otwiera się bowiem głównie na osoby posiadające odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Praca po logistyce dostępna jest w firmach, które zajmują się dystrybucją i sprzedażą różnorodnych produktów. Kompetencje logistyka potrzebne są w firmach z branży medycznej, chemicznej, kosmetycznej czy IT. Ofert pracy jest stosunkowo dużo, jednak nie jest tajemnicą, że dostępne są one głównie w większych miastach. Czasami można znaleźć też ciekawe oferty dużych firm, które swoje magazyny mają usytuowane w mniejszych miejscowościach. Pracy warto szukać na różnego typu portalach ogłoszeniowych.
Zarobki w logistyce
Większość osób zastanawia się, ile zarabia logistyk. Widełki są stosunkowo szerokie, ponieważ na początku kariery zwykle podejmujemy pracę na stanowisku asystenta logistyka, który zarabia niewiele ponad najniższą krajową. Zarobki w logistyce osób z większym doświadczeniem są jednak bardziej obiecujące. Specjalista do spraw logistyki zwykle zarabia od 3 do nawet 6 tysięcy brutto. Kierownik działu logistyki może liczyć na pensję w wysokości nawet 9 tysięcy złotych, natomiast dyrektor zarobi w granicach od 9 do 20 tysięcy złotych. Zarobki zależne są przede wszystkim od wielkości firmy, w jakiej zatrudniony jest logistyk oraz zakresu obowiązków. Pamiętajmy jednak, że praca logistyka jest bardzo odpowiedzialna i to od niej w dużej mierze zależy elastyczność i szybkość procesów zachodzących w firmie. Dlatego też należy po kolei przejść przez wszystkie szczeble kariery.
studiuje w technikum logistycznym mam nadzieje ze bede tyle zarabiac