Czy nauka w technikum wlicza się do lat pracy?

Czy nauka w technikum wlicza się do lat pracy?

Przysługujący pracownikowi urlop może wynosić 20 lub 26 dni. Zależy to od liczby przepracowanych lat. W staż pracy wlicza się okres przepracowany w ramach umowy o pracę, natomiast nie wliczają się tzw. „umowy śmieciowe” – warto o tym pamiętać. Warto również wiedzieć o tym, że do stażu pracy wlicza się również nasze wykształcenie, jeśli ukończymy odpowiednie szkoły. Czy technikum liczy się do lat pracy?

Technikum a lata pracy

Ilość dni przysługującego urlopu uzależniona jest od przepracowanych lat. Osoby, które przepracowały mniej niż 10 lat mogą wykorzystać w ciągu roku 20 dni urlopu, przepracowanie co najmniej 10 lat daje pracownikowi prawo do 26 dni. Osoby, które poświęciły czas na zdobycie wykształcenia mogą zdobytym dyplomem zmniejszyć czas, jaki pozostał do przepracowania zanim nabędą prawo do dłuższego wypoczynku. Aby to zrobić należy uzyskać wykształcenie wyższe lub policealne, ale nie tylko – liczy się również szkoła średnia. Czy technikum wlicza się do lat pracy? Odpowiedź brzmi – tak.

Ile lat pracy za technikum?

O ile za ukończenie szkoły wyższej możemy do stażu pracy doliczyć sobie aż 8 lat, to w przypadku szkół średnich liczba ta będzie nieco niższa. Dokładnej odpowiedzi na pytanie o technikum a staż pracy dostarcza Kodeks pracy w art. 155. § 1. Zgodnie z jego treścią za ukończenie nauki w szkole średniej zawodowej możemy zyskać dokładnie tyle lat, ile czeka nas nauki zgodnie z programem szkoły, jednak nie więcej niż 5. Technikum jest szkołą średnią zawodową wymienioną w Kodeksie. Obecnie, w wyniku przeprowadzonej w 2017 r. reformy oświaty technikum jest szkołą pięcioletnią. Oznacza to, że technikum staż pracy pozwala zwiększyć o maksymalną liczbę pięciu lat wymienionych w ustawie.

Technikum – ile lat do urlopu?

Informacje zawarte w Kodeksie pracy są precyzyjne i nie zostawiają wiele miejsca na wątpliwości. Wystarczy prosta matematyka (a taką absolwent technikum bez wątpienia powinien mieć w małym palcu!), by obliczyć, że po ukończeniu technikum należy przepracować jeszcze pięć lat, aby móc cieszyć się wymarzonym, 26-dniowym, okresem przysługującego urlopu wypoczynkowego. Obliczając swój staż pracy należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Jeśli zdecydujemy się kontynuować naszą edukację, będziemy mogli zwiększyć liczbę lat wliczających się do stażu pracy. Ukończenie szkoły policealnej daje nam staż pracy w wysokości 6 lat, natomiast uczelni wyższej 8 lat. Jednak te liczby się nie sumują – otrzymując tytuł magistra absolwent technikum dolicza do stażu pracy 8 lat w miejsce dotychczasowych 5 wynikających z ukończenia technikum. Bez względu na wybraną ścieżkę edukacji, czekają go więc jeszcze co najmniej 2 lata pracy, których nie może przepracować w trakcie pobierania nauki – Kodeks mówi jasno, że w takiej sytuacji do stażu pracy wlicza się albo nauka, albo praca podejmowana w tym samym czasie – zależnie od tego, co jest korzystniejsze.

Czy liceum wlicza się do lat pracy?

Oczywiście wśród absolwentów szkół średnich nie tylko absolwenci technikum zyskują dodatkowy staż pracy. Również uczniowie liceum po ukończeniu szkoły zyskują kilka lat – w ich przypadku będą to 4 lata – a więc dokładnie tyle, ile trwa nauka.