Wycena nieruchomości przy jej sprzedaży – ile kosztuje i na czym polega?

Wycena nieruchomości - ile kosztuje

Tylko część Polaków decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej wyceny podczas sprzedaży nieruchomości. A szkoda, bo może ona pomóc w szybszym przeprowadzeniu transakcji i ułatwić negocjacje z potencjalnym klientem. W niektórych sytuacjach profesjonalna opinia rzeczoznawcy majątkowego jest nieodzowna. Kiedy będzie nam potrzebny operat szacunkowy i ile może kosztować specjalistyczna wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości – kiedy jest potrzebna?

Zdarza się, że wycena domu lub mieszkania jest niezbędną procedurą – dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy ubiegamy się o kredyt hipoteczny lub ubezpieczamy nieruchomość – banki i ubezpieczalnie to instytucje, które najczęściej poproszą klienta o operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę. Wycena wartości nieruchomości może być potrzebna również w przypadku podziału majątku lub ustalenia kwoty odszkodowania za jej wywłaszczenie.

Wartość domu lub mieszkania warto ustalić z pomocą profesjonalisty, nawet gdy formalnie nie jest to wymagane. Dotyczy to zwłaszcza sprzedaży bardzo wartościowych lub niestandardowych nieruchomości, które trudno porównywać z innymi w danej okolicy. Do drzwi rzeczoznawcy coraz częściej pukają właściciele mieszkań lub domów z miast wojewódzkich, którzy chcą uzyskać za swój lokal jak najwyższą cenę – profesjonalny operat szacunkowy to w tych przypadkach solidna podstawa do rozmów z potencjalnymi nabywcami.

Jak rzeczoznawca wycenia dom?

Przystępując do wyceny nieruchomości, rzeczoznawca bierze pod uwagę kryteria takie jak lokalizacja, stan lokalu, rozkład pomieszczeń, a także łatwość dojazdu i dostęp do komunikacji publicznej. Pod opinie brane są nawet z pozoru mało istotne parametry, na jakie sam właściciel nieruchomości nie zwróciłby uwagi, a które warto podkreślić w ogłoszeniu sprzedażowym. Wycena mieszkania dotyczy m.in. elementów takich jak obecność balkonu i kondygnacja, a także dostęp do punktów handlowych i usługowych.

Szukając dobrego rzeczoznawcy, warto wynająć specjalistę związanego z okolicą, który dobrze zna lokalny rynek nieruchomości. Przykładowo, jeśli potrzebna nam wycena nieruchomości we Wrocławiu, dobrze skorzystać z usług doświadczonego rzeczoznawcy z tego miasta. W stolicy Dolnego Śląska pracuje wielu specjalistów z tej dziedziny, wśród nich warto wyróżnić Mateusza Piętaka, który działa na terenie całego powiatu wrocławskiego i okolic, w związku z czym ma doskonałą znajomość sektora nieruchomości na tym obszarze. Rzeczoznawca majątkowy we Wrocławiu może pomóc nie tylko w wycenie domów i mieszkań, ale również lokali biurowych, a nawet działek budowlanych. Sporządzony przez niego operat szacunkowy stanowi mocny argument w negocjacjach z klientami.

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Ceny usług rzeczoznawcy majątkowego zależą od kilku czynników, m.in. od charakteru nieruchomości oraz kosztów ewentualnego pozyskania niezbędnych dokumentów do sporządzenia operatu szacunkowego. Przyjmuje się, że wycena mieszkania to zwykle koszt kilkuset złotych. Nieco wyższe koszty mogą być związane z wyceną budynków wielorodzinnych lub lokali z przeznaczeniem pod działalność gospodarczą. Biorąc pod uwagę zakres prac rzeczoznawcy oraz ogólną wartość wycenianych nieruchomości, koszt profesjonalnej wyceny nie jest wygórowany, dlatego warto zlecić taką usługę, nawet gdy w danej sytuacji nie jest obligatoryjna.