Historia wspólnej przyjaźni człowieka i kota sięga ponad 9 tysięcy lat wstecz. Przez większość tego czasu koty były zwierzętami wychodzącymi, co oznaczało, że swoje potrzeby fizjologiczne załatwiały na zewnątrz. Dopiero w latach 30. XX wieku pojawiły się pierwsze kuwety dla kotów. Początkowo wypełniano je tanimi i łatwo dostępnymi materiałami (takimi jak siano czy trociny). Było to problematyczne pod względem utrzymania czystości w domu oraz wiązało się z nieprzyjemnymi zapachami. Rozwój technologii doprowadził do powstania różnego rodzaju żwirków, które znacznie lepiej odpowiadają na potrzeby kotów domowych oraz ich opiekunów. Jaki żwirek dla kota najlepiej wybrać? W tym tekście przeanalizujemy to dokładniej.
Najlepszy żwirek dla kota – jaki wybrać?
Najlepszy żwirek dla kota to taki, który jest skuteczny, bezpieczny, wydajny, odpowiada preferencjom twojego kota i jest zgodny z wartościami ekologicznymi opiekuna. Skuteczność oznacza dobrą absorpcję wilgoci oraz zapachu, co zapewnia czystość kociej toalety. Bezpieczeństwo to brak negatywnych skutków dla zdrowia i samopoczucia pupila. Niektóre koty preferują żwirki twardsze, inne bardziej miękkie – warto to wziąć pod uwagę. Jeśli opiekun jest zainteresowany dbaniem o środowisko, warto rozważyć żwirek biodegradowalny. Kryzys gospodarczy oraz galopująca inflacja na pewno zachęcą do szukania produktu w optymalnej cenie.
Żwirek kukurydziany
Jest wytwarzany z kukurydzianych ziaren, które są mielone na drobny proszek i suszone, aby usunąć wilgoć. Ten proces powoduje powstanie lekkiej i sypkiej substancji, która jest bardzo wydajna i pochłania dużo wilgoci. Niestety, ze względu na tę właśnie sypkość żwirek ten może być niestabilny i łatwo się rozsypywać poza kuwetą. W dodatku niektóre jego rodzaje mogą mocno pylić, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia alergii lub astmy zarówno u kotów, jak i ich opiekunów. Naturalny, słodkawy zapach może być bardziej akceptowalny dla niektórych, ale są osoby, które źle go znoszą. Żwirek kukurydziany może być dobrym wyborem dla kotów i ich opiekunów, którzy cenią sobie naturalny zapach i przyjazne dla środowiska rozwiązania.
Żwirek silikonowy dla kota
To jeden z nietypowych rodzajów żwirków, może być produkowany z recyklingu. Jest uważany za bardzo trwały, może wytrzymać wiele miesięcy bez konieczności wymiany, co może być korzystne dla opiekunów, którzy chcą oszczędzić czas i pieniądze. Doskonale pochłania wilgoć, pochodzącą z kociego moczu oraz z atmosfery, zatrzymując ją w głębi silikatu. Jest bezzapachowy, a także bardzo czysty – nie brudzi podłogi wokół kuwety oraz nie pyli. W przypadku połknięcia może być szkodliwy dla kota – jest to szczególnie ważne w przypadku małych kociąt, które lubią bawić się żwirkiem (może doprowadzić do niedrożności jelit). Niektóre koty mogą za nim nie przepadać lub mieć trudności z jego używaniem, a niektórzy opiekunowie mogą mieć problemy z usuwaniem go bez rozsypywania poza kuwetą. Żwirek silikonowy dla kota może być dobrym wyborem dla opiekunów, którzy cenią sobie trwałość i łatwość utrzymania czystości.
Żwirek bentonitowy
Wykonany z gliny bentonitowej. Bentonit jest znany z właściwości higroskopijnych, co oznacza, że chłonie wilgoć i zatrzymuje ją wewnątrz granulatu, co oznacza dużą wydajność. Dobrze pochłania i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Po nasiąknięciu wilgocią zbryla się, co ułatwia codzienne sprzątanie kuwety. Jest bardzo trwały i nie rozsypuje się, ale niektóre jego gatunki mogą wydzielać sporo pyłu. Może wywoływać alergie u niektórych zwierząt i ich opiekunów. Są koty, które nie przepadają za jego twardą powierzchnią, ale większość dobrze go toleruje. Nie jest wskazany dla małych kociąt, które lubią się bawić żwirkiem – próby zjedzenia go to ryzyko niedrożności jelit. Żwirek bentonitowy może być dobrym wyborem dla kotów i ich opiekunów, którzy cenią sobie wydajność i brak nieprzyjemnego zapachu.
Żwirek drewniany
Żwirek drewniany jest wytwarzany z naturalnego drewna, co powoduje, iż jest uznawany za bezpieczny dla środowiska oraz dla kotów. Nadaje się również dla kociąt, które lubią „podjadać” żwirek. Dobrze chłonie i neutralizuje niechciane zapachy. Można go wrzucać do toalety, nadaje się również na kompost. Niektóre rodzaje pelletu pod wpływem wilgoci rozkruszają się w drobny pył, co niesie ze sobą możliwość wystąpienia alergii lub innych podrażnień układu oddechowego. Pellet typu kruszon tworzy spore bryły, co zdecydowanie ułatwia sprzątanie. Żwirek drewniany może być dobrym wyborem dla kotów i ich opiekunów, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i brak nieprzyjemnego zapachu.
Przy wyborze optymalnego żwirku trzeba dokładnie czytać etykiety składów (różnego rodzaju domieszki substancji chemicznych mogą wywoływać alergie lub podrażnienia), a także bacznie obserwować swojego pupila. W razie niepokojących objawów należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Nie można także zapominać, że kuweta powinna być umieszczona w cichej i spokojnej lokalizacji. Dodanie obok lub nad nią drapaków to sposób na zwiększenie atrakcyjności tego zakątka z punktu widzenia kota. Na rynku bez problemu znajdziemy tanie drapaki dla kota o różnych kształtach i w akceptowalnych cenach.
Dodaj komentarz