Inwestowanie jest trudną sztuką wyborów odpowiednich instrumentów, które pozwolą graczom rynkowym na wypracowanie możliwie jak najwyższej stopy zwrotu z podjętej inwestycji. Tak samo skutecznie jak z wykorzystaniem walut czy akcji spółek notowanych na giełdzie, można inwestować w indeksy giełdowe. Sprawdźmy, czym one są i na czym w praktyce polega proces inwestycyjny wykorzystujący właśnie takie indeksy.
Indeks giełdowy – lustro dla grupy spółek notowanych na giełdzie
Najprościej można przedstawić definicję indeksów giełdowych jako mierników prezentujących zmianę cen grupy wybranych instrumentów notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Indeks może więc odzwierciedlać, jak zmienia się cena grupy 20 największych spółek giełdowych, czy spółek zaliczanych do jednego sektora lub branży działalności gospodarczej.
Należy więc potraktować indeksy giełdowe jako wskaźniki, które pokazują w sposób kompleksowy, jak zmienia się rynek. Ich wartość jest wynikiem zmian cenowych akcji wybranych spółek, jakie wchodzą w skład danego indeksu. Odwzorowują one nie tylko cenę akcji, ale i zachowania inwestorów, co pozwala na ich pełną interpretację w postaci określenia kierunku zmian zachodzących na danym rynku w wyznaczonym czasie.
Jakie funkcje spełniają indeksy giełdowe?
Indeksy giełdowe to ważne mierniki, na jakie zwraca uwagę wielu inwestorów przy typowaniu spółek, w jakie chcą ulokować swoje środki finansowe. One same jednak również mogą być przedmiotem inwestycji, choć z wykorzystaniem odpowiednich instrumentów, jak opcje czy kontrakty terminowe i fundusze inwestycyjne.
Zastosowanie indeksów giełdowych pozwala inwestorom na określenie w stosunkowo prosty sposób, w jakim kierunku porusza się rynek, fragment rynku czy dana branża. Dlatego przy śledzeniu na bieżąco wysokości indeksów giełdowych można ocenić, kiedy i w jakie spółki inwestor powinien ulokować swoje środki. Jeśli indeks spółek np. z branży farmaceutycznej idzie wyraźnie w górę, można na tej podstawie wnosić, że branża się rozwija i można spokojnie inwestować w akcje spółek, jakie ujmuje indeks.
Jednocześnie inwestor może skorzystać z indeksu giełdowego, by mieć pewien punkt odniesienia co do oceny efektywności podjętej inwestycji (zobacz też: https://www.xtb.com/pl/co-to-jest-pips-kb). Kiedy indeks porusza się w górę, ale akcje spółki drożeją w większej skali, można uznać, że skala zysków będzie rosła w najbliższym czasie.
Inwestowanie z użyciem indeksów giełdowych w kontraktów CFD
Jednym z popularnych sposobów inwestowania w indeksy giełdowe jest wykorzystanie do tego celu kontraktów CFD. To inaczej Contract for Difference, czyli kontrakty na różnice kursowe, które pozwalają inwestorom spekulować na temat zmiany cen np. indeksów giełdowych. Oferują je brokerzy działający zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym.
Inwestor nie musi dysponować wysoką kwotą kapitału lokacyjnego, by móc podjąć inwestycje w kontrakty CFD na indeksy giełdowe. Może zwielokrotnić ponadto swoją pozycję dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej w odpowiedniej dla siebie skali. Im wyższa dźwignia, tym suma środków lokowana w kontrakty przez inwestora rośnie tyle samo razy. CFD mają tę zaletę, że nie są w związku z nimi naliczane opłaty za przetrzymywanie otwartych pozycji na drugi dzień i prowizji innego rodzaju. Naliczany jest przez brokera jedynie spread.
Inwestowanie w indeksy za pomocą ETF-ów
Kolejnym ciekawym sposobem inwestowania w indeksy giełdowe jest wykorzystanie do tego celu funduszy ETF, czyli Exchange Traded Funds. Jest to rodzaj otwartych funduszy inwestycyjnych, których jednostki uczestnictwa są przedmiotem obrotu na giełdzie. ETFy mogą odwzorowywać wyniki określonego indeksu rynkowego, np. indeksu giełdowego. Od 2010 roku na polskiej giełdzie dostępny jest ETF odwzorowujący indeks WIG20 (20 największych spółek na rynku głównym polskiej giełdy). Później wprowadzono również fundusz ETF na amerykański indeks S&P500 oraz niemiecki indeks DAX. Przy inwestowaniu w ETFy na indeksy giełdowe ponosi się mniejsze ryzyko niż przy kontraktach CFD z zastosowaniem zjawiska lewarowania.
Dodaj komentarz