Farba do miedzi – czym pomalować rury miedziane?

Farba do miedzi - czym pomalować rury miedziane?

Malowanie kojarzy się z reguły z dość prostą czynnością, która podczas remontu mieszkania czy domu stanowi z reguły końcowy etap prac remontowych. Znacznie trudniejszy jest wybór rodzaju i koloru farby. Niemniej dla wielu osób jest to czysta przyjemność. Pośród wspomnianych zagadnień warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku niektórych elementów czynności wcale nie należą do najłatwiejszych. Przykładem jest malowanie rur miedzianych. Wiele osób może zadawać sobie pytanie dotyczące tego, czym pomalować rurki miedziane? Dziś zajmiemy się tym tematem.

Czy na rynku dostępna jest specjalna farba do rur miedzianych?

Rury miedziane stanowią często element instalacji centralnego ogrzewania. Pełnią niezwykle istotną funkcję, jednak ich wygląd zewnętrzny w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Naturalne jest to, że podczas remontu czy odświeżania danego pomieszczenia zastanawiamy się, czym pomalować rury miedziane? Czy istnieje specjalna farba, która zapewni odpowiednią wytrzymałość?

Niestety, ale póki co na rynku raczej nie znajdziemy specjalistycznego rozwiązania, dedykowanego pod malowanie rur miedzianych. Niemniej nie oznacza to, że jest to sytuacja bez wyjścia. Z pewnością nie. Pamiętajmy, że tak naprawę praktycznie każda farba będzie odpowiednia do pomalowania rur wykonanych z tego materiału. Często poleca się np. farby akrylowe.

Pamiętajmy jednak, że w momencie, gdy rury miedziane służą jako część instalacji centralnego ogrzewania, to w sezonach grzewczych będą charakteryzowały się wysoką temperaturą. W związku z tym zwróćmy uwagę na to, aby farba do miedzi była odporna na wspomniane czynniki. W innym przypadku może nie mieć dostatecznej przyczepności, co skutkować będzie odpadnięciem jej od naszych rur. Co ciekawe, niekiedy możemy spotkać się z rozwiązaniem, jakim jest lakier do miedzi. To produkt przeznaczony do malowania tego typu elementów, który z pewnością wytrzyma podwyższone temperatury. Alternatywnie, można skorzystać np. z dedykowanych farb do grzejników.

Czy warto malować rury miedziane? Jak je przygotować?

Czasami możemy spotkać się z opiniami ludzi, którzy mówią, że rury miedziane w ogóle nie powinny być malowane. Takie stwierdzenie jest nie do końca prawdziwe. Otóż decydując się na nałożenie warstwy farby jesteśmy w stanie zatrzymać korozję, czy nawet jej zapobiec. Wszystko dzięki temu, że miedź nie będzie się utleniała. Niemniej przed przystąpieniem do prac warto jest odpowiednio przygotować poszczególne elementy.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że rury miedziane powinniśmy malować wówczas, gdy są zimne. Oznacza to, że lepiej, jeśli czynności wykonamy np. poza sezonem grzewczym. Co więcej, farba do rur miedzianych nie powinna być nakładana na luźne, odpadające elementy starego produktu. W związku z tym, jeżeli rury miedziane były uprzednio malowane, to zadbajmy o zdrapanie wszelkich odpadających warstw. Dodatkowo, każdy element trzeba dokładnie odtłuścić, co zapewni większą przyczepność farbie. W tym przypadku można skorzystać z mydła malarskiego lub wody zmieszanej z szarym mydłem.