Praca po resocjalizacji – gdzie jest możliwa?

Praca po resocjalizacji

Pedagogika resocjalizacyjna jest często podejmowanym kierunkiem studiów. Przyszli studenci, zanim złożą papiery na wybraną uczelnię, powinni dowiedzieć się, jaki są możliwości zdobycia pracy po resocjalizacji.

Czym zajmuje się pedagogika resocjalizacyjna?

Na początek warto dowiedzieć się, czym w ogóle zajmuje się dziedzina, jaką jest pedagogika resocjalizacyjna. Otóż najczęściej resocjalizacja kojarzona jest z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności. Resocjalizacja ma je przygotować do ponownego życia w społeczeństwie oraz nieco zmienić ich hierarchię wartości. Warto jednak pamiętać, że resocjalizacja dotyczy również małoletnich, którzy przebywają w zakładzie poprawczym, rodzin z problemami (na przykład alkoholowym) czy nawet dzieci żyjących w patologicznych rodzinach. Dlatego też praca po resocjalizacji wcale nie musi dotyczyć jedynie zakładów karnych i im podobnych.

Gdzie znajdzie pracę absolwent resocjalizacji?

Zauważmy, że pracę w określonych dziedzinach mogą podjąć jedynie absolwenci kierunku resocjalizacja. Praca w zakładach karnych, służbach mundurowych, zakładach poprawczych czy nawet w domach dziecka czeka na świeżo upieczonych absolwentów. Niemniej jednak możliwości jest znacznie więcej. Przede wszystkim warto rozważyć podjęcie zatrudnienia w ośrodkach opieki społecznej jako asystent rodziny. Stanowisko to zarezerwowane jest właśnie dla osób kończących resocjalizację lub pracę socjalną. Asystent rodziny zajmuje się głównie pomocą rodzinom, w których występują różnego rodzaju patologie. Absolwenci resocjalizacji mogą również aplikować na stanowisko osoby prowadzącej zajęcia w ośrodkach kultury, które dedykowane są dzieciom z biednych rodzin. Jeżeli zaś zdecydujemy się ukończyć studia podyplomowe z zakresu przygotowania do pracy z dziećmi, możemy podjąć zatrudnienie w świetlicach szkolnych lub osiedlowych bądź ośrodkach pobytu dziennego dla trudnej młodzieży.

Gdzie szukać pracy?

Pracy po pedagogice resocjalizacyjnej możemy szukać przede wszystkim w państwowych ośrodkach. Powinniśmy więc często odwiedzać stronę Biuletynu Informacji Publicznej lub stronę lokalnego urzędu pracy. Oferty od podmiotów prywatnych często można znaleźć na popularnych portalach ogłoszeniowych. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż znalezienie pierwszej pracy po resocjalizacji może nie być takie proste. Być może konieczne będzie odbycie praktyki lub stażu, tak aby nabrać odpowiedniego doświadczenia. Dobrze również przemyśleć kwestię podjęcia studiów podyplomowych, które dają możliwość podjęcia zatrudnienia w placówkach szkolnych i innego typu, gdzie pracuje się z dziećmi.